BE creative

Darmowe / Free

Motyl ubrany w futro

zdjęcie ćmyNatura od zawsze stanowiła dla wszelkiego rodzaju projektantów niewyczerpane źródło inspiracji. Jednym z najbardziej chyba eksploatowanych motywów są wzory zdobiące futra zwierząt. Czasami odwzorowywane przez ludzi wprost, czasami stylizowane, potraktowane dosłownie lub z przymrużeniem oka. Zabawa projektanta ze „zwierzęcym” wzorem zdaje się nie mieć końca ani granic.

Nie o „futrzakach” chciałam jednak pisać, a przynajmniej nie o takich, które od razu przychodzą nam na myśl: panterach, zebrach, gepardach. Choć w tekście mówić będę o łatach, plamkach, pasach czy cętkach, to jednak należeć one będą do zupełnie innego świata. To przestrzeń w pomniejszeniu i świat w pomniejszeniu. Nie tak „nachalny” ani nie tak widoczny jak ten należący do ssaków. To o wiele mniejszy, ukryty świat.

W tym świecie motyl nocny (a więc właściwie ćma) ubiera strojne futro. Oczywiście każdy fachowiec, spec od motyli pewnie powie, że to nie żadne futro lecz coś zupełnie innego. Jeżeli jednak chodzi o czerpanie inspiracji, to nie ma wyraźnej konieczności zagłębienia się w tym przypadku w labirynt specjalistycznych pojęć. Dla naszej potrzeby wystarczy tylko pierwsze wrażenie i właśnie ono mówi mi, że motyl przyodziany jest we wzorzyste futro z puszystym kołnierzem.

Pochylmy się przez chwilę nad tą nieśmiałą nocną istotką. Najczęściej nie jest tak barwna jak jej dzienni kuzyni, jest skromna i zdecydowana wtopić się w tło. Na naturalnych powierzchniach doskonale się jej to udaje, lecz na białym płótnie ćma prezentuje całą siebie jakby była na wybiegu rewii mody.

Przyjrzyjmy się zdjęciom z tego pokazu natury, może akurat pozwoli to komuś przełamać monopol ssaków na atrakcyjne futro.

zdjęcie ćmy

ćma

ćma

ćma

ćma

ćma

ćma

ćma

ćma

ćma

ćma

zdjęcie ćmy

Jeszcze tylko kilka wybranych fragmentów motylich kreacji. Patrząc na nie mam wrażenie, że świat ciągle czeka na odkrycie.

tekstura skrzydła ćmytekstura skrzydła ćmytekstura skrzydła ćmytekstura skrzydła ćmytekstura skrzydła ćmytekstura skrzydła ćmytekstura skrzydła ćmytekstura skrzydła ćmy

To oczywiście nie wszystko, co może zaoferować nocny świat. Tym razem były futra, a przecież możliwości jest o wiele więcej. No cóż, następnym razem.

Wszystkich niecierpliwych oraz lubiących własne poszukiwania odsyłam na stronę o motylach (głównie polskich), którą stworzył  Jarosław Bury. Można tam znaleźć wiele inspirujących, dobrej jakości zdjęć. Warto zajrzeć też na proponowane przez autora strony linki do innych ciekawych miejsc w internecie o podobnej tematyce.

Zdjęcia (dobrej jakości) zaprezentowanej na początku tego artykułu niedźwiedziówki gosposi znajdziesz w galerii tekstur - kategoria Owady i pająki.

joomla template